Kronika

Oto stara kronika naszego koła, prowadzona przez pierwszych jego członków. Być może niedługo zostanie wznowiona :)

 

2006r.

 

W lutym 2006 roku powołany został skład redakcji naszej gazety i rozpoczęliśmy pracę nad pierwszym numerem, który właśnie państwu prezentujemy.

  W dniach 8-10 maja 2006 dwoje naszych członków będzie nas reprezentować na Ogólnopolskiej Konferencji Kół Naukowych – „Rola i miejsce Studenckich Kół Naukowych w rozwoju współczesnej nauki. Są to: Jolanta Grądzka z referatem pt.: „Zastosowanie mikroskopii elektronowej w badaniach biomateriałów” oraz Joanna Wesołowska z referatem pt.: „Nanotechnologia – technologia przyszłości”.

 

2005r.

 

Początek roku 2005 przyniósł kolejne zmiany. Wybraliśmy Zarząd w składzie:

 

Grygoruk Agnieszka (rok V)    - prezes

Kuc Maciej (rok IV)                 - v-ce prezes

Puto Monika (rok V)                - skarbnik

Lenart Bartosz (rok III)            - sekretarz

Kłos Adam (rok IV)                 - członek zarządu

 

    Odbyły się również wybory nowego opiekuna Koła ORTHOS. Członkowie Studenckiego Koła Naukowego „ORTHOS” (łącznie 79 osób) wybrali nowego opiekuna naukowego, którym został dr inż. Jarosław Sidun.  

  W dniach 11¸12.03.2005 na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej zorganizowane zostały Warsztaty dla doktorantów. Koło Naukowe ORTHOS pomagało w organizacji i obsłudze tego spotkania. Warsztaty miały charakter spotkania integracyjnego pracowników naukowych zajmujących się zagadnieniami biomateriałów, a kadrze naukowo-dydaktycznej Katedry Materiałoznawstwa przypadł zaszczytny udział przeprowadzenia szkolenia w formie wykładów i ćwiczeń laboratoryjnych w zakresie zaopatrzenia ortopedycznego. W  warsztatach udział brali doktoranci z następujących uczelni:

 

·     Politechniki Warszawskiej,

·    Akademii Górniczo-Hutniczej w Krakowie,

·    Politechniki Śląskiej,

·    Politechniki Białostockiej.

 

     Dzięki pomocy nowego opiekuna zorganizowaliśmy w Supraślu w dniach 18 – 19 czerwca 2005 roku „I Seminarium Studenckiego Koła Naukowego ORTHOS” w Supraślu, a także wydaliśmy w formie książkowej zbiór wygłoszonych na seminarium wykładów. Udział wzięło 40 osób. Oprócz referatów członków koła (10 prac), zaprezentowane zostały trzy referaty wygłoszone przez dr inż. Eugeniusza Sajewicza oraz mgr inż. Jarosława Siduna.

    W trakcie Seminarium mieliśmy również prezentację firmy OKO-VITA POLSKA Sp. z o.o., przedstawiciela amerykańskiego producenta laserów oraz soczewek do zabiegów korekcji wzorku. Prezentacji dokonał mgr inż. Krzysztof Cieślak, absolwent naszej specjalności.

 

W październiku odbyły się wybory nowego zarządu, w którego skład weszli:

 

·        Lenart Bartosz (rok IV)    - prezes

·        Kłos Adam (rok V)           - v-ce prezes

·        Wawiórko Ewa (rok V)    - skarbnik

·        Wysocki Stefan (rok III)   - sekretarz

·        Grądzka Jolanta (rok III)   - członek zarządu

·        Leusz Marta (rok III)         - członek zarządu  

  

    W trakcie walnego spotkania członków Koła, podjęto decyzję dotyczącej działalności koła na kolejny rok. Podjęto starania uruchomienia gazetki koła, w której oprócz aktualności będą się pojawiały również artykuły i ciekawostki z zakresu inżynierii biomedycznej. Podjęto również decyzję dotyczącą przygotowań do obchodów X-lecia istnienia naszego koła w roku 2007.

  W grudniu 2005 zorganizowane zostało spotkanie członków koła z dwiema firmami zajmującymi się inżynierią biomedyczną. Swoje osiągnięcia i profil działalności zaprezentowały dwie firmy: Szwajcarski MEDTRONICS oraz ORTOCENTRUM z Warszawy. MEDTRONIC jest jednym z największych w świecie producentów implantów kręgosłupowych oraz instrumentarium do zabiegów na kręgosłupie. Prezentacji dokonał przedstawiciel firmy, pan mgr inż. Krzysztof Cieślak, który jest absolwentem specjalności Inżynieria Ortopedyczna i Protetyczna oraz byłym członkiem naszego koła. Poznaliśmy go już wcześniej jako przedstawiciela firmy specjalizującej się w laserach do zbiegów korekcji wzroku. Dowiedzieliśmy się przy okazji, jak bardzo poszukiwanymi specjalistami są absolwenci naszej specjalności. Mieliśmy okazję zapoznać się z najnowszymi światowymi osiągnięciami z zakresu implantologii kręgosłupa.

    Jako druga prezentowała się firma ORTOCENTRUM z Warszawy. Dyrektorem firmy jest również absolwentka specjalności IOP i byłym członkiem naszego koła, pani mgr inż. Anna Łapińska (Bartoszuk). Prezentacji firmy i jej osiągnięć dokonał Krzysztof Łukaszewicz. Zapoznaliśmy się z najnowszymi rozwiązaniami w dziedzinie zaopatrzenia ortopedycznego. ORTOCENTRUM jest dystrybutorem na rynek polski szeroko pojętego zaopatrzenia ortopedycznego. W jej ofercie znajdują się materiały i komponenty potrzebne do wykonania zarówno prostego jak i bardzo zaawansowanego technologicznie zaopatrzenia ortopedycznego. ORTOCENTRUM jest przedstawicielem Islandzkiego potentata na rynku komponentów protetycznych firmy Ossur oraz bardzo dynamicznie rozwijającą się i posiadającą kilku-dziesięcioletnią tradycję niemieckiej firmy Streifeneder dostarczającej na polski rynek produkty najwyższej jakości. Niekonwencjonalne rozwiązania łączące niezwykłą efektywność i prostotę są cechą kolejnego firmy Camp Scandinavia, z którą współpracuje ORTOCENTRUM. Jako pierwsi wprowadzili do polskich zakładów ortopedycznych stopy protezowe z włókna węglowego oraz leje silikonowe.

 

2004r.

 

Skład zarządu koła naukowego „ORTHOS” w roku 2004 reprezentowali:

 

Grygoruk Agnieszka (rok V)  - prezes

Kuc Maciej (rok IV)  - v-ce prezes

Puto Monika (rok V)  - skarbnik

Lenart Bartosz (rok III)  - sekretarz

Kłos Adam (rok IV) - członek zarządu

 

    Na pierwszym spotkaniu członków koła ustaliliśmy zamierzenia programowe na rok 2004 wśród których znalazły się:

 

- organizacja wycieczek dydaktycznych,

- organizacja spotkań z osobami niepełnosprawnymi,

- nawiązywanie nowych kontaktów z producentami i naukowcami zajmującymi się zagadnieniami z naszej specjalności,

- pozyskanie nowych członków koła,

- promocja Politechniki Białostockiej oraz specjalności Inżynieria Ortopedyczna i Protetyczna.

 

 W dniach 23 – 27 listopada 2004 roku zorganizowaliśmy kolejną wyprawę naukowo-dydaktyczną, której opiekunem naukowym był mgr inż. Jarosław Sidun. Wyprawa obejmowała:

 

- zwiedzanie Skandynawskiego Laboratorium Ortopedycznego SOL Polska w Łodzi, firmy zajmującej się wytwarzaniem sprzętu zaopatrzenia ortopedycznego. Zwiedzaliśmy również firmę BOSH w Łodzi,

- zwiedzanie firmy REHA-POL-A w Trzebnicy zajmującej się produkcją wózków inwalidzkich oraz sprzętu rehabilitacyjnego,

- zwiedzanie firmy FAMED w Żywcu zajmującej się produkcją wyposażenia szpitalnego,

- zwiedzanie Politechniki Krakowskiej (zapoznanie ze specjalnością Inżynierii Medycznej, zwiedzanie zaplecza laboratoryjnego, uczestnictwo w zajęciach dydaktycznych).

 

2003r.

 

W 2003 roku nasze koło liczyło 79 członków. Reprezentował nas zarząd w następującym składzie:

 

- Grygoruk Agnieszka (rok IV) - prezes

- Dudel Jerzy (rok V) - zastępca prezesa

- Puto Monika (rok IV) - skarbnik

- Romaniuk Michał (rok V) - sekretarz

- Kłos Adam (rok III) - członek zarząd

  

W roku 2003 odwiedziliśmy:

 

- Uniwersytet Techniczny w Koszycach, na którym uczestniczyliśmy w zajęciach dydaktycznych specjalności Inżynieria Biomedyczna, a także zwiedziliśmy zaplecze laboratoryjne tej specjalności;

- Zakłady Ortopedyczne w Koszycach,

- Warszawskie Zakłady Ortopedyczne,

- Krakowskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego.

 

Podczas pobytu w Krakowie nawiązaliśmy współpracę z Kołem Naukowym Inżynierii Biomedycznej Politechniki Krakowskiej, w ramach której została zorganizowana wizyta 18 członków tego Koła na Wydziale Mechanicznym Politechniki Białostockiej. Podczas tego spotkania koledzy z Krakowa uczestniczyli w wykładach i zajęciach laboratoryjnych, prowadzonych prze pracowników katedry Materiałoznawstwa. Podczas wieczorku integracyjnego wymieniliśmy doświadczenia z pracy obu kół.

 

2002r. - Kwiecień

 

W roku 2002 opiekunem naszego koła ponownie został dr inż. Eugeniusz Sajewicz, a jego skład liczył już 80 członków. Naszymi przedstawicielami zostali:


Świętochowska Marta (rok V) - prezes

Stachelek Marcin (rok IV) - v-ce prezes

Zadykowicz Wojciech (rok III) - v-ce prezes

Odyjewska Irena (rok V) - skarbnik

Grygoruk Agnieszka (rok III) - sekretarz

Cieślak Krzysztof (rok V) - członek zarządu

Skindzier Grzegorz (rok V) - członek zarządu

 

    Zarząd koła „ORTHOS” z pomocą opiekuna zorganizował nam kilka wyjazdów dydaktycznych. Były to:

- Międzynarodowe Targi Farmaceutyczne i Techniki Medycznej MEFA oraz X Międzynarodowe Targi Ochrony Zdrowia, Protetyki i Rehabilitacji „REHAPROTEX” w Brnie,

- zakłady zajmujące się produkcją narzędzi chirurgicznych B.BRAUN AESCULAP CHIFA w Nowym Tomyślu,

- Krakowskie Zakłady Sprzętu Ortopedycznego,

- zwiedzanie firmy LFC zajmującej się wytwarza-niem implantów kręgosłupa.

 

Dzięki naszym wyjazdom mogliśmy poznać nowe technologie przy zaopatrzeniu protetycznym chorego, a także nawiązać nowe kontakty z producentami sprzętu rehabilitacyjnego i naukowcami zajmującymi się problematyką obejmującą zagadnienia naszej specjalności. Poza tym poznaliśmy też metody prac badawczych w zakresie specjalności na innych uczelniach wyższych zarówno w kraju jak i za granicą.

    Koło ORTHOS pomagało w organizacji festynu „Twój kręgosłup” w ramach „Białej Niedzieli” w Parku Zwierzynieckim w Białymstoku.

 

2000r. - Kwiecień


Dnia 12 kwietnia 2000r. odbyło się spotkanie koła naukowego ORTHOS.

    W trakcie spotkania zostali przyjęci nowi członkowie oraz wybrano nowy zarząd w skład którego weszły następujące osoby:

 

Zdanowisz Marta - prezes

Redliński Radosław - zastępca prezesa

Kubiak Marta - sekretarz

Bogut Piotr - skarbnik

Rutkowski Krzysztof - członek

 

W poczet członków koła weszli wszyscy studenci III roku IoiP:

 

Borkowski Piotr

Czajkowski Tomasz

Grygoruk Roman

Grygorczyk Zbigniew

Pawłowski Maciej

Mierzwiński Robert

Terebun Jerzy

Polecki Andrzej

Polkowski Sylwester

Sadowski Sebastian

Bogdan Wojciech

Zeladonis Wojciech

Marciniuk Katarzyna

Przybysz Krzysztof

 

W dalszej części spotkania przedstawione zostało sprawozdanie z dotychczasowej działalności koła. W roku 2001 Koło zorganizowało kolejną wyprawę naukową. Program jej był bardzo bogaty i obejmował:


- wyjazd na Międzynarodowe Targi „Rehabilitacja” w Łodzi,

- spotkanie z prof. Będzińskim oraz zwiedzanie laboratoriów Inżynierii Biomedycznej Politechniki Wrocławskiej,

- wizytę na Uniwersytecie Technicznym w Koszycach (Słowacja), zwiedzanie Zakładów Zaopatrzenia Ortopedycznego w Koszycach.

 

2000r. - Luty

 

W dniach 14 - 20 luty 2000r. z wielomiesięcznych starań naszego opiekuna wydelegowani studenci wyjechali do Szwecji. Zostaliśmy zaproszeni przez firmę Orthopedteknik Team, kierującą zakładami ortopedycznymi w całej Skandynawii. Jest to jedna z największych firm zajmująca się zaopatrzeniem chorych w sprzęt ortopedyczno - protetyczny. Większość ich zakładów mieści się przy szpitalach, co umożliwia szybki kontakt z pacjentami. Posiadają oni nowoczesne laboratoria biomechaniki, gdzie są prowadzone skomplikowane badania układu ruchowego człowieka. Natomiast w warsztatach zakładowych wykonuje się i montuje głównie sprzęt ortopedyczny (np. wkładki, ortozy) i protetyczny (np. dopasowanie protez koniczyn). Pracują tam absolwenci szkoły sponsorowanej przez tę firmę. Zwiedziliśmy trzy oddziały firmy Orthopedteknik Team mieszczące się w miastach Vaxjo, Jankoping i Linkeping. Zgodnie wszyscy uważają, że wyjazd był bardzo udany i owocny. Pozwolił on nam nawiązać nowe kontakty dzięki którym studenci naszej specjalności będą mogli zostać pracownikami tej firmy a kadra naukowa pogłębiła więzi współpracy.

 

1999r. - Czerwiec

 

Członkowie koła ORTHOS wspomagali organizacje II Sympozjum Inżynierii Ortopedycznej i Protetycznej, które odbyło się na naszej uczelni w dniach 24 - 26 czerwca br. Konferencje jakie odbyły się na sympozjum pozwoliły nam pogłębić wiedzę w dziedzinie naszej specjalizacji. Mogliśmy poznać wiele osób, które są autorytetami w Inżynierii Biomedycznej.

 

1999r. - Marzec

 

W pierwszej połowie marca 1999r. na zaproszenie naszego koła odwiedzili nas niepełnosprawni ze stowarzyszenia SZANSA z Bielska Podlaskiego. Stowarzyszenie to zrzesza głównie osoby poruszające się na wózkach inwalidzkich z okolic tego miasta. Podczas spotkania goście przedstawili nam z własnego doświadczenia, problemy związane z eksploatacją wózków. Poznaliśmy wady i zalety funkcjonowania różnych typów wózków oraz ich konstrukcje. Na spotkaniu obecni byli delegaci PFRON - u (Państwowy Fundusz Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych), którzy przedstawili nam drogi jakie trzeba przebyć aby uzyskać dofinansowanie na dokonywane badania z zakresu pomocy osobom niepełnosprawnym.

    W dniach 25 - 26 marca 1999r. odbył się wyjazd do Poznania na SALMED. Podczas zwiedzania stoisk wystawowych pomocą merytoryczną służyli nam: dr inż. Szczepan Piszczatowski i mgr. Jarosław Sidun. W trakcie zwiedzania targów zapoznawaliśmy się z nowoczesnymi konstrukcjami sprzętu ortopedycznego i protetycznego produkcji krajowej i zagranicznej. Zauważyliśmy znaczne różnice w zaawansowaniu rozwiązań konstrukcyjnych sprzętu rehabilitacyjnego między producentami krajowymi i zagranicznymi.

 

1999r. - Styczeń


Dnia 20. 01.1999r. odbyło się uroczyste spotkanie Koła Naukowego ORTHOS, na którym zostali przyjęci nowi członkowie i nastąpiła uroczysta zmiana zarządu.

    Nowymi członkami zostali studenci III roku IOiP, roku akademickiego 98/99:

Andrzejewski Adam

Choroszucho Wojciech

Eustachiewicz Tomasz

Kimborowicz Paweł

Kuzbiel Wojciech

Lubecki Adam

Miklaszewicz Małgorzata

Morzy Krzysztof

Nieciecki Norbert

Trusiewicz Rafał

Wiecko Wojciech

Wysocki Tomasz

Zolnik Andrzej

 

W skład nowego zarządu weszły następujące osoby:

 

Trusiewicz Rafał - prezes koła

Choroszucho Wojciech - zastępca prezesa

Wiecko Wojciech - skarbnik

Andrzejewski Adam - sekretarz

Morzy Krzysztof - członek

 

Przedstawione również zostało sprawozdanie z dotychczasowej działalności oraz ustalono plan działania na rok 1999/2000.

 

1998r. - Czerwiec


W pierwszej połowie czerwca 1998r. nasze koło odbyło spotkanie integracyjne z niepełnosprawnymi lekkoatletami, członkami stowarzyszenia START. Podczas spotkania rozmawialiśmy o problemach osób niepełnosprawnych przy użytkowaniu sprzętu ortopedycznego. Rozmowy dotyczyły również konieczności przystosowania i modernizacji różnych instytucji, m.in. urzędów państwowych i wyższych uczelni dla potrzeb osób niepełnosprawnych.

 

1998r. - Maj


W maju 1998r. uczestniczyliśmy w spotkaniu z panią Małgorzatą Lawdą - dyrektorem Oddziału Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych. Pani dyrektor zapoznała nas z formami finansowania przedsięwzięć dotyczących osób niepełnosprawnych oraz z warunkami tworzenia zakładów pracy chronionej. Podczas spotkania były omawiane również problemy występujące w naszym regionie dotyczące zatrudnienia i codziennego życia osób niepełnosprawnych.

 

1998r. - Kwiecień

 

W dniach 1 - 3 kwietnia 1998r. nasz opiekun zorganizował nam wspólny wyjazd na Międzynarodowy Salon Medyczny do Poznania. Podczas wycieczki mieliśmy możliwość zapoznania się z nowoczesnymi rozwiązaniami w dziedzinie ortopedii i protetyki. Próbowaliśmy nawiązać ciekawe kontakty z krajowymi i zagranicznymi producentami sprzętu rehabilitacyjnego i protetycznego. Wyjazd zakończyliśmy pobytem w Poznańskich Zakładach Ortopedycznych, gdzie zapoznaliśmy się z technologią wykonywanych tam artykułów pomocnych osobom niepełnosprawnym. Wszyscy wróciliśmy z Poznania bardzo zadowoleni, z głowami pełnymi ciekawych, inżynierskich pomysłów.

 

23 kwiecień 1997r.

 

W dniu 23 kwietnia 1997r. z inicjatywy studentów Politechniki Białostockiej powstało koło naukowe "ORTHOS".
    Członkami koła zostali studenci III roku Inżynierii Ortopedycznej i Protetycznej:

 

Dmochowska Marta

Jewiuk Danuta

Korecki Tomasz

Kozłowska Anna

Kuzbiel Szczepan

Milewski Jacek

Muszyńska Joanna

Olszański Marek

Okrągly Marek

Pajkowski Rafał

Paprocka Joanna

Wojtkowska Anna

Zarzecki Arkadiusz

Zawadzki Artur

 

Opiekunem naukowym koła został dr inż. Eugeniusz Sajewicz.
Na pierwszym spotkaniu koła wybrano zarząd w składzie:

 

Milewski Marek - prezes koła

Muszyńska Joanna - zastępca prezesa

Kuzbiel Szczepan - skarbnik

Zawadzki Artur - sekretarz

Kozłowska Anna - członek

 

 

 

Na górę

 

      Koło naukowe ORTHOS

     REGULAMIN

     KRONIKA

     GALERIA

     GAZETKA